Mamy pozytywne uzgodnienie WKZ!

IMG_20210428_160344

Pod koniec ubiegłego tygodnia dotarła do nas bardzo dobra wiadomość - uzyskaliśmy pozytywne uzgodnienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dla projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego sporządzanego we wsi Swołowo, w gminie Słupsk. To zdecydowanie jeden z trudniejszych tematów pod względem ochrony konserwatorskiej z jakim przyszło nam się mierzyć. Nic dziwnego, Swołowo to urokliwa wieś będąca stolicą "Krainy w Kratę". Ta niewielka wieś położona na trasie z Słupska do Darłowa otrzymała tytuł Europejskiej Wsi Dziedzictwa Kulturowego. Wśród oryginalnej zabudowy, pochodzącej z XIX i początków XX w., dominują „domy w kratę”. W ich konstrukcji widoczne są drewniane belki pokryte czarną smołą, natomiast wypełnienia między nimi pobielono wapnem. To właśnie nadawało im charakterystyczny, kraciasty wygląd.

Projekt planu zawiera bardzo szczegółowe ustalenia dotyczące ochrony konserwatorskiej. Pracę nad projektem poprzedziły konsultacje z mieszkańcami, które były prowadzone w jednej z historycznych zagród, stanowiącej obecnie siedzibę Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Nie trudno się domyślić, że szczególny charakter miejscowości wynikający ze stopnia zachowania historycznej zabudowy jest dla wielu mieszkańców poważnym ograniczeniem. Naszym zadaniem było zdiagnozowanie potrzeb w zakresie zagospodarowania przestrzeni i podjęcie próby negocjacji z instytucjami odpowiedzialnymi za zachowanie i utrzymanie wyjątkowego charakteru tego miejsca. Nie jest to łatwe, prace nad planem trwają już ponad 2 lata, ale za nami chyba najistotniejszy krok tj. uzyskanie pozytywnego uzgodnienia WKZ. Tematem zajmują się u nas Ania Łączkowska - Sokołowska, Maja Geryszewska i Kasia Chlebowska.

Korzystając z okazji, jeżeli jeszcze nie byliście w Swołowie, to serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tej jednej z najciekawszych i najlepiej zachowanych historycznych wsi na Pomorzu.