Mamy dość „szybkich zmian studiów”!!! – czyli co u nas na półmetku tego roku?

Depositphotos_323559802_L

Całe szczęście został już tylko podpis Prezydenta, bo gdybym przyniósł do pracowni kolejne studium do szybkiej zmiany to pewnie zaczęłyby się u nas grupowe zwolnienia😉Ostatnie pół roku minęło nam pod znakiem ratowania świata przed przewidywanymi skutkami reformy planowania przestrzennego. Od początku roku uchwaliliśmy 3 studia, w tym jedną całościową zmianę oraz doprowadziliśmy do opiniowania i uzgadniania 5 tzw. szybkich zmian i jedną kompleksową zmianę. Co ciekawe w przypadku tej uchwalonej całościowej zmiany szczere podejście do bilansowania sprawiło, że sesji uchwalającej musiała pilnować policja. Studium może i prawem miejscowym nie jest, ale dla wielu znaczy więcej niż polisa na życie. Niektórzy nawet po pobieżnej analizie rysunku postanawiają kupić sobie wymarzony projekt domu. Sądy trzymają oczywiście stronę „pokrzywdzonych”, ale z planami ogólnymi ma być ponoć zupełnie inaczej… ma być szybko, łatwo i przyjemnie... ponoć. Pożyjemy, zobaczymy!

Duże zaangażowanie w zmiany studiów sprawiło, że zeszłoroczny rekord w liczbie uchwalonych planów nie został tym razem pobity. Od początku roku uchwaliliśmy ich 14 o łącznej powierzchni ponad 1600ha, podczas gdy w połowie ubiegłego roku mogliśmy się pochwalić doprowadzeniem do końca 32 procedur sporządzenia MPZP o łącznej powierzchni ponad 5500ha. Niemniej, kolejne 6 planów gotowych do uchwalenia czeka już tylko na powrót radnych z urlopów. Wśród uchwalonych planów dominowały plany wielofunkcyjne, obejmujące swoimi granicami kilkadziesiąt a nawet kilkaset hektarów.

Drugim wydarzeniem, które istotnie wpłynęło na nasze zaangażowanie była nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Jako firma z dużym doświadczeniem w doradztwie i projektowaniu aktów planistycznych dla rozwoju OZE, w tym dla energetyki wiatrowej mocno skupiliśmy się na wsparciu dla samorządów i inwestorów przy rozpoczynaniu nowych procedur planistycznych. Opracowane przez nas autorskie szkolenie „OZE w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym” cieszyło się i cieszy się nadal bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów/deweloperów zarówno z branży wiatrowej jak i fotowoltaicznej. Do tej pory przeszkoliliśmy kilkanaście zespołów projektowych z czołowych firm OZE działających na polskim rynku.

Ponad to wykonaliśmy szereg opinii i analiz dla rynku OZE, od analiz obowiązujących mpzp, przez analizy przestrzenne potencjału dla rozwoju energetyki wiatrowej w gminach, po szeroko komentowaną w mediach analizę porównawczą, obrazującą różnice pomiędzy minimalną odległością 500m a 700m od zabudowy mieszkaniowej. Aktualnie kończymy również dwie duże oceny aktualności dokumentów planistycznych.

Po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy odległościowej wróciliśmy również do projektowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla energetyki wiatrowej. Pierwsza, rozszerzona procedura pod wiatr z naszym udziałem, została uruchomiona 24 kwietnia, a więc dzień po wejściu w życie znowelizowanych przepisów. Aktualnie jesteśmy już po konsultacjach społecznych w przypadku 3 projektów i organizujemy konsultacje dla kolejnych 4 projektów.

Ten rok to również zmiana naszej siedziby i powiększenie Zespołu, który liczy aktualnie 13 osób, a od sierpnia powiększy się o kolejną osobę.

Wszystko wskazuje na to, że druga połowa roku to będzie intensywna nauka, bo reforma planowania pieszczotliwie nazywana nowelizacja jest tak naprawdę rewolucją, która wywraca wszystko do góry nogami i wymaga od urbanistów (i nie tylko) przyswojenia ogromnej liczby nowych przepisów. Na szczęście w naszej pracowni lubimy wyzwania i z całą pewnością tym wyzwaniom podołamy!


Zachęcam Was do przeczytania moich wcześniejszych wpisów:

Nowelizacja ustawy o planowaniu przyjęta przez Sejm! Bardzo korzystna zmiana dla branży OZE!

MPZP pod wiatr – ważne, żeby dobrze wystartować!

Kluczowa rola prognozy środowiskowej w procedurze MPZP dla elektrowni wiatrowych!

Ile kosztuje plan dla 5 wiatraków?

Nabici w ustawę odległościową!

 

Pozostaw komentarz