„Nie ma szans, to nie wejdzie!” – podsumowanie 2023 roku

Man jumping on cliff 2024 over the precipice at amazing sunset. New Year's concept. Symbol of starting and welcome happy new year 2024. People enters the year 2024, creative idea

Dla ludzi zawodowo związanych z planowaniem przestrzennym, ale i takich, którzy tą dziedziną się po prostu z jakiegoś powodu interesują, rok 2023 był jak dobry film akcji. Trzymał w napięciu i był pełen zaskakujących zwrotów. Jeszcze na początku roku mało kto dawał szansę dużej reformie planowania, a w lipcu każdy nerwowo liczył ile jest jeszcze tych dni do końca kadencji Sejmu. Dla naszej firmy, mocno zaangażowanej w projekty OZE, nie tylko reforma planowania miała istotne znaczenie. Przed tą reformą nastąpiła nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Tam też było ciekawie.. miało być 500m, w ostatniej chwili wyszło 700m. Wszystkie analizy trzeba było robić na nowo. A kiedy wydawało się, że branża wiatrowa została odblokowana, to pojawił się projekt wspomnianej wcześniej noweli ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i wszyscy hurtowo rzucili się na zmiany studiów. My podjęliśmy się 7 takich zmian i wszystkie doprowadziliśmy do opiniowania i uzgadniania przed magiczną datą 24 września 2023r. Co istotne, zaczynając ten wyścig z czasem na przełomie maja i czerwca, zakładaliśmy, że mamy czas tylko do lipca. Prezydent okazał się jednak łaskawy i nie śpieszył się z podpisem, no i do tego z publikacją też się trochę zeszło. Dzisiaj już prawie wszystkie te studia są uchwalone. Koniec końców okazało się, że część zmian, tych dedykowanych OZE, niekoniecznie była potrzebna, bo ostatecznie znowelizowane przepisy dopuściły uchwalanie planów miejscowych bez zgodności ze studium w zakresie lokalizacji urządzeń wytwarzających energię z OZE. Wielu jednak wolało dmuchać na zimne, zamiast polegać później na orzecznictwie sądów.

Poza studiami doprowadziliśmy do uchwalenia 30 planów miejscowych, a pracowaliśmy nad 94 w różnym stadium rozwoju. Niezmiennie jak co roku obsługiwaliśmy tez kilka gmin w zakresie opracowywania projektów decyzji o warunkach zabudowy. Przygotowaliśmy blisko 500 takich projektów. Wykonaliśmy ponad to 4 oceny aktualności dokumentów planistycznych.

Ze względu na zmiany w prawie ten rok zdominowało zdecydowanie doradztwo i projektowanie dla branży OZE. Nasz Zespół urbanistów i analityków GIS przygotowywał szereg analiz dla inwestorów zarówno z branży wiatrowej jak i fotowoltaicznej. Ocenialiśmy potencjał dla rozwoju energetyki odnawialnej w poszczególnych gminach, ale także możliwości wykorzystania obowiązujących już planów miejscowych. Weryfikowaliśmy także projekty wiatrowe i doradzaliśmy przy uruchomieniu wielu procedur planistycznych. Sami zostaliśmy zaangażowani jako wykonawca do kilkunastu projektów, co pozwoliło nam zdobyć cenne praktyczne doświadczenie w oparciu o nowe przepisy. Aktualnie część z tych projektów jest już w fazie opiniowania i uzgadniania lub jest o krok od rozpoczęcia tego etapu. Mieliśmy także okazję współpracować z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej przy ocenie potencjału dla rozwoju nowych projektów. Wiedza praktyczna zdobywana przy realizacji planów miejscowych dla energetyki wiatrowej, zarówno przed 2016 rokiem jak i teraz, zaowocowała przygotowaniem przeze mnie autorskiego szkolenia „OZE w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród inwestorów i deweloperów z branży OZE. W ubiegłym roku przeprowadziłem to szkolenie w 37 firmach. To dało mi szansę na poznanie innego punktu widzenia, co już procentuje w działalności mojej firmy. Bardzo dziękuję mojemu Zespołowi za super zaangażowanie, sprawne działanie i pełen profesjonalizm. To był dla nas zawodowo bardzo dobry i ciekawy rok, wierzę, że 2024 będzie równie dobry, czego wszystkim Państwu życzę!


Zachęcam Was również do przeczytania moich wcześniejszych wpisów:

Jak zmiana na 500m wpłynie na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce

Uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji wiatrowej jako narzędzie do nieuczciwej konkurencji

Spotkania otwarte a gminy pobliskie

Nowelizacja ustawy o planowaniu przyjęta przez Sejm! Bardzo korzystna zmiana dla branży OZE!

MPZP pod wiatr – ważne, żeby dobrze wystartować!

Kluczowa rola prognozy środowiskowej w procedurze MPZP dla elektrowni wiatrowych!

Ile kosztuje plan dla 5 wiatraków?