Szkolenia dla branży OZE

Green economy concept. Man with laptop looking for ways to develop company and production without harm to environment. Responsible business, reducing emissions. Cartoon flat vector illustration

Ubiegłoroczne zmiany w prawie z jednej strony otworzyły na nowo możliwość rozwoju projektów wiatrowych, ale z drugiej strony mocno skomplikowały jeden z najistotniejszych etapów procesu inwestycyjnego – planistykę. Koniec studiów uwarunkowań, plany ogólne, uproszczony tryb sporządzania MPZP czy Zintegrowane Plany Inwestycyjne to nowości, za którymi stoi mnóstwo paragrafów. Każdy z nich ma praktyczny wymiar, który warto poznać zanim przystąpi się do działania. W ubiegłym roku opracowałem program szkolenia dla firm z branży OZE.  Tworząc go nie przypuszczałem, że spotka się on z tak dużym zainteresowaniem.

Od marca 2023 do teraz przeszkoliłem 38 Zespołów zajmujących się zarówno energetyką wiatrową jak i słoneczną. Zjeździłem setki kilometrów, poznałem wielu fajnych ludzi, miałem okazję dyskutować na mnóstwo ciekawych tematów i to było super doświadczenie! Wiele się nauczyłem, choć to ja byłem w roli trenera. Dla projektanta poznanie innego punktu widzenia ma bardzo dużą wartość, pozwala inaczej spojrzeć na realizowane projekty. To z całą pewnością wartość dodana, którą w UrbanConsulting staramy się codziennie wykorzystywać.

Program szkolenia to suma moich doświadczeń zdobywanych przy sporządzaniu aktów planowania przestrzennego zarówno dla projektów OZE jak i innych inwestycji. Ten program zmienia się w czasie wraz z nabywaniem kolejnych doświadczeń w stosowaniu znowelizowanych przepisów m.in. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tymi doświadczeniami staram się dzielić nie tylko podczas szkoleń, ale również podczas codziennej współpracy z naszymi klientami przy opracowywaniu kolejnych planów miejscowych. Praktyka w stosowaniu znowelizowanych przepisów pozwala nam dostrzec co warto byłoby zmienić, jak uprościć proces i wyeliminować z niego całkowicie zbędne elementy. Mam nadzieję, że przed kolejną nowelizacją przepisów będzie możliwość dyskusji o nowych propozycjach. Tylko szerokie konsultacje z branżą ale również z podwykonawcami pozwolą stworzyć stabilne prawo, które będzie sprzyjało sprawnemu rozwojowi projektów OZE. Dzisiaj to tor z przeszkodami.


Zachęcam Was również do przeczytania moich wcześniejszych wpisów:

Jak zmiana na 500m wpłynie na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce

Uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji wiatrowej jako narzędzie do nieuczciwej konkurencji

Spotkania otwarte a gminy pobliskie

Nowelizacja ustawy o planowaniu przyjęta przez Sejm! Bardzo korzystna zmiana dla branży OZE!

MPZP pod wiatr – ważne, żeby dobrze wystartować!

Kluczowa rola prognozy środowiskowej w procedurze MPZP dla elektrowni wiatrowych!

Ile kosztuje plan dla 5 wiatraków?