Szkolenia dla branży OZE
Ubiegłoroczne zmiany w prawie z jednej strony otworzyły na nowo możliwość rozwoju projektów wiatrowych, ale z drugiej strony mocno skomplikowały jeden z najistotniejszych etapów procesu inwestycyjnego – planistykę. Koniec studiów uwarunkowań, plany ogólne, uproszczony tryb sporządzania MPZP czy Zintegrowane Plany Inwestycyjne to nowości, za którymi stoi mnóstwo paragrafów. Każdy z nich ma praktyczny wymiar, który warto poznać zanim przystąpi się do działania. W ubiegłym roku opracowałem program szkolenia dla firm z branży OZE. Tworząc go nie przypuszczałem, że spotka się on z tak dużym zainteresowaniem.
Od marca 2023 do teraz przeszkoliłem 38 Zespołów zajmujących się zarówno energetyką wiatrową jak i słoneczną. Zjeździłem setki kilometrów, poznałem wielu fajnych ludzi, miałem okazję dyskutować na mnóstwo ciekawych tematów i to było super doświadczenie! Wiele się nauczyłem, choć to ja byłem w roli trenera. Dla projektanta poznanie innego punktu widzenia ma bardzo dużą wartość, pozwala inaczej spojrzeć na realizowane projekty. To z całą pewnością wartość dodana, którą w UrbanConsulting staramy się codziennie wykorzystywać.
Program szkolenia to suma moich doświadczeń zdobywanych przy sporządzaniu aktów planowania przestrzennego zarówno dla projektów OZE jak i innych inwestycji. Ten program zmienia się w czasie wraz z nabywaniem kolejnych doświadczeń w stosowaniu znowelizowanych przepisów m.in. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tymi doświadczeniami staram się dzielić nie tylko podczas szkoleń, ale również podczas codziennej współpracy z naszymi klientami przy opracowywaniu kolejnych planów miejscowych. Praktyka w stosowaniu znowelizowanych przepisów pozwala nam dostrzec co warto byłoby zmienić, jak uprościć proces i wyeliminować z niego całkowicie zbędne elementy. Mam nadzieję, że przed kolejną nowelizacją przepisów będzie możliwość dyskusji o nowych propozycjach. Tylko szerokie konsultacje z branżą ale również z podwykonawcami pozwolą stworzyć stabilne prawo, które będzie sprzyjało sprawnemu rozwojowi projektów OZE. Dzisiaj to tor z przeszkodami.
Zachęcam Was również do przeczytania moich wcześniejszych wpisów:
Jak zmiana na 500m wpłynie na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce
Uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji wiatrowej jako narzędzie do nieuczciwej konkurencji
Spotkania otwarte a gminy pobliskie
Nowelizacja ustawy o planowaniu przyjęta przez Sejm! Bardzo korzystna zmiana dla branży OZE!
MPZP pod wiatr – ważne, żeby dobrze wystartować!
Kluczowa rola prognozy środowiskowej w procedurze MPZP dla elektrowni wiatrowych!
Ile kosztuje plan dla 5 wiatraków?