Uwagi do zmiany ustawy „odległościowej” – cz.5 zgoda rolna a lokalizacja elektrowni wiatrowych

Depositphotos_193284310_L

Przyspieszenie procesu inwestycyjnego to kluczowy cel nowelizacji "ustawy odległościowej". Czy osiągniemy ten cel? Moim zdaniem, tylko częściowo. Skrócenie całego procesu do dwóch lat pozostaje nierealne. Wątpię, aby ktokolwiek miał aż takie oczekiwania wobec tej nowelizacji, zwłaszcza że sama planistyka trwa obecnie 15-18 miesięcy. Nam udało się uchwalić plan w krótszym czasie i wiele wskazuje na to, że kolejne dwa projekty, które mamy aktualnie w konsultacjach, również zakończymy w podobnym tempie. Nowelizacja zakłada skrócenie terminów na uzgodnienia i konsultacje, co może pozwolić na redukcję czasu do około 12 miesięcy. Jednakże nie dotyczy to projektów na gruntach chronionych, gdzie sam proces uzyskania tzw. zgody rolnej trwa 10-12 miesięcy, a cała procedura może się wydłużyć do 2 lat. Aby osiągnąć znaczące przyspieszenie, konieczne są bardziej odważne propozycje.

Taką propozycją jest dopuszczenie lokalizacji elektrowni wiatrowych na gruntach chronionych bez konieczności uzyskiwania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze w procedurze sporządzania MPZP. Elektrownia wiatrowa wraz z placem serwisowym i dojazdem zajmuje niewielką powierzchnię gruntów rolnych. Jednocześnie poprzez swoje oddziaływanie wyłącza z zabudowy znaczne połacie terenów rolnych zlokalizowanych w jej otoczeniu. Można powiedzieć więc, że lokalizacja elektrowni wiatrowych poniekąd przyczynia się do ochrony gruntów rolnych i z całą pewnością ogranicza proces chaotycznego ich zabudowywania.

Propozycja zmiany przepisów

W art. 7 ust. 1a ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 82) dodaje się ust. 1b, o następującym brzmieniu:

„Przepisu, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do terenów, które w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego przeznaczane są pod lokalizację i dojazd do elektrowni wiatrowych”

Jeżeli uważacie, że taka zmiana byłaby potrzebna, to śmiało kopiujcie moją propozycję i składajcie ją jako swoją!

Przeczytajcie pozostałe uwagi koniecznie:

Uwagi do zmiany ustawy „odległościowej” – cz.1 minimalny obszar MPZP

Uwagi do zmiany ustawy „odległościowej” – cz.2 parametry inwestycji w uchwale intencyjnej a konkurencja

Uwagi do zmiany ustawy „odległościowej” – cz.3 liczenie odległości pomiędzy elektrowniami wiatrowymi a budynkami mieszkalnymi

Uwagi do zmiany ustawy „odległościowej” – cz.4 ZPI kontra MPZP


Zachęcam Was również do przeczytania moich wcześniejszych wpisów:

Szkolenie dla branży OZE

Jak zmiana na 500m wpłynie na rozwój energetyki wiatrowej w Polsce

Uchwała o ustaleniu lokalizacji inwestycji wiatrowej jako narzędzie do nieuczciwej konkurencji

Spotkania otwarte a gminy pobliskie

Nowelizacja ustawy o planowaniu przyjęta przez Sejm! Bardzo korzystna zmiana dla branży OZE!

MPZP pod wiatr – ważne, żeby dobrze wystartować!

Kluczowa rola prognozy środowiskowej w procedurze MPZP dla elektrowni wiatrowych!

Ile kosztuje plan dla 5 wiatraków?